ایسنا: رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از قطع همكاري‌ها و ارتباطات اين سازمان با موزه‌ي بريتانيا خبر داد.

حميد بقايي امروز (شنبه، 17 بهمن‌ماه) در نشستي خبري، با اعلام اين مطلب گفت: موضوع انتقال منشور كوروش و برگزاري نمايشگاه آن، از موضوعي فرهنگي به موضوعي سياسي تبديل شده و از آن‌جا كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مجموعه‌اي كاملا فرهنگي است، همه‌ي ارتباطات خود را با موزه‌ي بريتانيا كه به مجموعه‌اي سياسي تبديل شده است، قطع مي‌كند.

وي با بيان اين‌كه طرف‌هاي انگليسي برخلاف وعده‌ي خود كه قرار بود، منشور كوروش را پيش از نوروز به ايران بفرستند، در اظهار نظري تازه، ماه جولاي (تير و مرداد) را زمان انتقال منشور به ايران اعلام كردند كه چنين پيشنهادي از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به هيچ وجه پذيرفته نيست.

معاون رييس‌جمهور با يادآوري اين‌كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در آخرين نامه‌ي خود، مهلتي را براي انتقال منشور كوروش به ايران تعيين كرده بود، اظهار داشت: مهلت تعيين‌شده فردا (18 بهمن‌ماه) به‌پايان مي‌رسد. بنابراين براساس وعده‌هاي داده‌شده از سوي ما مبني بر قطع ارتباط با موزه‌ي بريتانيا در صورت ارسال نكردن منشور كوروش، همه‌ي‌ ارتباطات خود را اعم از ارتباطات باستان‌شناسي و همكاري‌هاي نمايشگاهي، تحقيقاتي و پژوهشي با اين موزه قطع مي‌كنيم.

وي با بيان اين‌كه شكايت‌نامه‌اي از موزه‌ي بريتانيا به يونسكو مي‌فرستيم، ادامه داد: موضوع خسارت‌هاي مالي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي ايجاد سيستم‌هاي حفاظتي منشور كوروش يا تبليغات و اطلاع‌رساني درباره‌ي آن را نيز از طريق يونسكو و بخش حقوقي سازمان پي‌گيري مي‌كنيم.

بقايي بيان كرد: سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و موزه‌ي ملي ايران نامه‌اي را به موزه‌هاي رسمي سراسر دنيا مي‌فرستند تا از اين پس، در ايجاد ارتباط و همكاري‌هاي متقابل با موزه‌ي بريتانيا تجديد نظر كنند و وقايع و رخ‌دادهاي پيش‌آمده براي ايران درباره‌ي منشور كوروش را مورد نظر داشته باشند.

وي گفت: موزه‌هاي دنيا بايد بدانند، موزه‌ي بريتانيا در فعاليت‌هاي خود رويكردي سياسي و غيرفرهنگي را پيش گرفته است. بنابراين موزه‌ها براي ايجاد ارتباط با موزه‌ي بريتانيا پيش از هر توافقي با رؤساي اين موزه، گويا بايد با مسؤولان وزارت امور خارجه‌ي انگليس هماهنگي كنند.

او با بيان اين‌كه با تغيير گروه مذاكره‌كننده براي انتقال منشور كوروش در موزه‌ي ملي ايران، واكنش طرف‌هاي انگليسي به‌شدت تضعيف شد، ادامه داد: گروه مذاكره‌كننده‌ي پيشين جديت لازم را در پي‌گيري امور مربوط به انتقال منشور كوروش نداشت. به همين دليل، در مدت يك‌ماه گذشته، اين گروه با عضويت آزاده اردكاني ـ رييس كنوني موزه‌ي ملي ايران ـ و يزداني ـ مدير كل امور بين‌الملل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ـ فعاليت‌هاي مربوط به منشور را پيش گرفتند.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با بيان اين‌كه تضميني براي تحقق وعده‌ي موزه‌ي بريتانيا مبني بر فرستادن منشور كوروش در چهارماه بعد وجود ندارد، اضافه كرد: سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نسبت به وعده‌ي خود و قطع ارتباط با موزه‌ي بريتانيا جدي است. ما مطمئن هستيم، اين موزه و بويژه بخش خاورميانه‌ي آن، از اين قطع همكاري لطمه‌ي بسياري خواهند خورد.

تاريخ : | | نویسنده : nanokids |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.