سرمایه: روزانه حدود هفت میلیون قوطی کبریت در کشور مصرف می شود. بر این اساس با در نظر گرفتن حداقل قیمت20 تومانی هر قوطی کبریت، گردش مالی بازار کبریت در کشور روزانه 140 میلیون تومان و سالانه بیش از 51 میلیارد تومان محاسبه می شود. به گزارش خبرنگار ما، در حال حاضر هشت کارخانه کبریت سازی در استان های آذربایجان شرقی، خراسان، فارس و قزوین فعال هستند.

یکی از تولید کنندگان و فعالان بازار کبریت کشور در رابطه با وضعیت این صنعت به خبرنگار ما گفت: «به طور کلی در طول 30 سال گذشته هیچ کارخانه جدید کبریت سازی در کشور احداث نشده است. در واقع گفته می شود ورود تکنولوژی های جدید صنعت کبریت سازی را در معرض نابودی قرار داده است. از همین رو است که سودآوری صنعت مزبور با بیش از 90 سال سابقه فعالیت در کشور در حد صفر ارزیابی می شود.   با این همه واردات کبریت به صورت غیرقانونی و قاچاق از پاکستان و چین در 15 سال گذشته یکی از بزرگ ترین معضلات این صنعت به شمار می رود به طوری که کبریت سازی کشور را در معرض ورشکستگی قرار داده است.» وی افزود: «ورود کبریت های کم کیفیت و غیراستاندارد، اغلب به بهانه ترانزیت از ایران صورت می گیرد و در استان های شمال غربی به قیمت بسیار پایین عرضه می شود. این امر علاوه بر اینکه موجب شده کارخانه های کبریت سازی تعدادی از خطوط تولید خود را تعطیل کنند، صادرات و حتی توزیع داخلی آنها را نیز کاهش داده است.»

مدیر یکی از کارخانه های کبریت سازی نیز افزایش یک و نیم برابری قیمت مواد اولیه را از جمله مشکلات این صنعت عنوان کرد و گفت: «در حال حاضر قیمت هر قوطی کبریت کوچک برای تولید کننده حدود 10 تومان تمام می شود اما سودی که به او می رسد رقم بسیار ناچیزی است. این در حالی است که هر قوطی کبریت در بازار 20 تا 30 تومان به فروش می رسد.»

وی افزود: «علاوه بر هزینه های تهیه چوب 25 نوع مواد اولیه در ساخت کبریت به کار می رود که هر یک بازار جداگانه ای دارد. بنابراین نوسانات قیمت هر یک صنعت کبریت سازی را تحت الشعاع قرار می دهد.» وی تاکید کرد: «عدم تولید قوطی های لایی در داخل کشور نیز یکی دیگر از معضلاتی است که صنعتگران بخش کبریت سازی، با آن مواجه هستند.» وی بر این نکته که تهیه مواد اولیه یکی از مشکلات صنعت کبریت سازی است تاکید کرد و گفت: «به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی کارخانه های کبریت سازی ادامه قاچاق و ورود کبریت های غیراستاندارد به کشور تنها کارخانه های کبریت سازی باقیمانده از دهه های گذشته را به نابودی می کشاند.»

افزایش 300 درصدی قیمت مواد اولیه

مدیرعامل یکی از کارخانه های معتبر کبریت سازی چندی پیش در رابطه با شرایط حال حاضر صنعت کبریت سازی در ایران گفت: «قیمت مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های کبریت سازی طی دو سال گذشته حدود 300 درصد افزایش یافته است.» وی افزود: «قیمت پارافین به عنوان یکی از مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها در دو سال گذشته حدود 300 درصد افزایش یافته و قیمت کلرات نیز ظرف این مدت از کیلویی 300 تومان به 1250 تومان افزایش یافته است.» وی تاکید کرد: «علاوه بر افزایش قیمت تمام مواداولیه صنعت، هزینه هایی چون آب و برق و دستمزد کارگر نیز همه ساله افزایش می یابد.»

وی گفت: «فارغ از آنکه دلیل ثابت ماندن قیمت کبریت در این سال ها رقابت شدید تولیدکنندگان داخلی برای جذب مشتری است؛ تمام کبریت سازان درباره دلایل این کار در یک مورد متفق القولند و آن ترس از سرازیر شدن سیل واردات کبریت های خارجی به خصوص پاکستانی به کشور، درصورت افزایش قیمت کبریت داخلی است.» وی تصریح کرد: «در صورتی که تولیدکنندگان داخلی بخواهند قیمت ها را اندکی افزایش دهند این سیل کبریت های قاچاق پاکستانی است که وارد کشور خواهد شد و بازار در اختیار محصولات پاکستانی قرار می گیرد که به شکل قاچاق وارد کشور شده اند.»

وی اظهار داشت: «قاچاق بی رویه کبریت، تولید کارخانه های داخلی را با کاهش چشمگیری روبه رو کرده است و تولیدکنندگان به رغم افزایش هزینه های تولید، به دلیل وفور کبریت های ارزان قیمت قاچاق امکان افزایش قیمت را ندارند.»

تولیدکننده کبریت ایرانی یادآور شد: «روزی که آدامس خروس نشان یک ریال بود، کبریت هم یک ریال به فروش می رسید، اما امروز آدامس خروس نشان 50 تومان و کبریت حداکثر 30 تومان به فروش می رسد. این در حالی است که قیمت کبریت های وارداتی از نمونه های داخلی ارزان تر است.تاريخ : | | نویسنده : nanokids |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.