مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري در يك مصاحبه‌ اختصاصي با سه روزنامه مهم «ليبراسيون» از فرانسه، «ريپوبليكا» از ايتاليا و «لو تامپ» سوئيس به تشريح ديدگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران در موضوعات مهم منطقه‌اي و بين‌المللي پرداخت.

متن اين مصاحبه به نقل از ایسنا به شرح زير است:

پرسش: آيا بحران در برنامه هسته‌اي حاکم خواهد بود، يا جايي براي مذاكره وجود دارد؟
پاسخ: اين مشکل مي‌تواند بدون بحران حل شود، زيرا ما فقط به امنيت کشورمان، منطقه و جهان مي‌انديشيم.

پرسش: آيا ممكن است تعليق همزمان تحريم‌هاي شوراي امنيت و فعاليت‌هاي غني سازي اورانيوم شما مطرح باشد؟
پاسخ: هفته‌ گذشته در مسكو با ولاديمير پوتين در اين باره صحبت كردم. ما در اين خصوص اختلافي با هم نداريم.

پرسش: آيا ايده‌ تعليق هم‌زمان محمد البرادعي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را مي‌پذيريد؟
پاسخ: ما داوطلبانه مي‌پذيريم كه محمد البرادعي مخاطب ما در اين پرونده باشد. اکنون بايد او پيشنهاد كتبي‌اش را به ما ارايه کند و ما بتوانيم آن را مورد بررسي قرار دهيم. ما در تهران مشاورات لازم را انجام داده‌ايم ولاريجاني مذاکره کننده ما، دستورات مربوطه را دريافت کرده است.

پرسش: شما به من جواب نداديد...
پاسخ: درها براي مذاکره با محمد البرادعي کاملا باز است. هيچ‌گونه محدوديتي وجود ندارد.

پرسش:در مورد تعليق عمليات‌هاي غني‌سازي شما هم محدويتي وجود ندارد؟
پاسخ: ما پيش از اين در سال‌هاي گذشته تعليق دو سال و نيمه را پذيرفتيم اما در نهايت به نظر رسيد آنها مي‌خواهند ما از انرژي هسته‌اي چشم‌پوشي كنيم و اين كاملا غير قابل پذيرش بود.

اين تعليق توافقي به همراه نداشت اما اگر ما به تلاش خود براي حل صلح‌آميز اين مشکل ادامه دهيم هيچ ايده‌اي نبايد از پيش براي ما و براي هر شخص ديگري غيرقابل قبول باشد.

ما تنها يک خط قرمز داريم و آن حفظ حق ما براي دستيابي به انرژي هسته‌يي است که براساس پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌يي براي ما تضمين شده است، ما برنامه‌ي هسته‌يي نظامي نمي خواهيم اما تاکيد و تکرار مي‌کنم همه بايد بدانند که حق استفاده از انرژي هسته‌يي صلح آميز براي ما يک خط قرمز است و ما از آن دفاع مي کنيم بدون اينکه در اين راه تسليم شويم.

پرسش: آيا مي‌توان باور کرد که ايران واقعا بمب نمي خواهد در حالي که شما مي خواهيد کشوري را که عضوي از سازمان ملل است از نقشه حذف کنيد؟
پاسخ: من مي‌دانم که مي خواهيد درباره اسرائيل سخن بگوييد اما آنچه رهبر ما، مسوول عالي رتبه ما و آنچه که از زبان وي گفته شده اين است که کليه ساکنان مسلمان، يهودي و مسيحي اين سرزمين که ما آن را فلسطين مي‌ناميم، بايد به صورت دموکراتيک درباره‌ آينده خود تصميم بگيرند. اين به عهده دموکراسي است که اين مشکل را حل کند.

پرسش: آيا مي توان اين مساله را باور کرد در حالي که ايران به تازگي کنفرانسي بين‌المللي درباره انکار هولوکاست برگزار كرد؟
پاسخ: من در اين کنفرانس شرکت نکردم اما اين کنفرانس با هدف انکار هولوکاست برگزار نشد بلكه مي‌خواست بكوشد واقعيات را بررسي كند.

 مي‌توان درباره تعداد قربانيان اين نسل‌کشي سوال كرد بدون اينکه آنچه که اتفاق افتاده را زير سوال برد و اينکه من مي‌خواستم به شما يادآوري کنم که اين کار توسط اروپايي‌ها، نازي‌ها انجام شده و مقدمات اين قتل عام در قرون گذشته در اروپا فراهم شده بود.

هر چه باشد قرآن مي‌گويد هنگامي که شخصي زندگي يک بيگناه را تباه کند، کل بشريت را از بين برده است. قتل عام يهوديان هيچگاه در سرزمين مسلمانان صورت نگرفته است و برعکس در امپراطوري عثماني، آنها تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا يهوديان اسپانيا بتوانند در آن سرزمين مستقر شوند.

پرسش: بنابراين آيا اين نسل‌کشي يک واقعيت تاريخي است؟
پاسخ: بله اما ما نمي‌پذيريم که اين واقعيت وسيله‌اي براي توجيه سرکوب فلسطينيان باشد.

پرسش: با شنيدن حرف‌هاي شما از خود مي‌پرسيم كه واقعا چرا اعلاميه‌هاي تحريك كننده‌اي را از ايران مي‌شنويم؟
پاسخ: اگر اعلاميه‌هاي ما «تحريك كننده» است، آنطور كه شما مي‌گوييد، تحريك كننده‌تر از آنچه كه ژنرال دوگل در زمان خودش گفته بود كه «زنده باد كبك آزاد!» نيست.

پرسش: با اين حال دوگل هرگز نگفته بود كانادا «از روي نقشه محو شود».
پاسخ: خير. فقط دخالت در امور آن را خواستار شده بود.

پرسش: عراق در جنگ داخلي فرو رفته است چرا شما با راه‌حل فدرالي كه مي‌تواند احتمالا تحركات را متوقف كند، مخالف هستيد؟
پاسخ: نه، ما هرگز چنين چيزي را نگفته‌ايم.

پرسش: تمامي ديپلمات‌هاي شما اين را مي‌گويند؟
پاسخ: ما هرگز چنين چيزي را نگفته‌ايم، چرا كه بر عهده عراقي‌هاست كه در خصوص آنكه چه چيزي را براي خود مي‌خواهند، تصميم بگيرند. اگر آنها فدراليسم را برگزينند، اگر اين تصميم آنها باشد، بسيار خوب.

پرسش: نفوذ شما در عراق بسيار زياد است، چه چيزي را در آنجا پيشنهاد مي‌كنيد؟
پاسخ: ما فقط در عراق نفوذ نداريم، ما همچنين ‌١٢٠٠ كيلومتر مرز با اين كشور دوست داريم. پناهندگاني را پذيرفته‌ايم كه اكنون در بغداد فرماندهي مي‌كنند. ما اين طور ارزيابي مي‌كنيم كه بايد از دولت عراق حمايت كرد چرا كه نتيجه يك انتخابات است، بايد به بازسازي آن كمك كرد و به اشغال پايان داد.

پرسش: جورج بوش چيزي جز اين نمي‌گويد.....
پاسخ: مشكل اين است كه اعمال او با حرفهايش سازگار نيست و حتي مقامات منتخب آمريكايي كه خواستار فراخواني سربازان شده‌اند، خواهان آنند كه ايالت متحده پايگاه‌هايش را در عراق حفظ كند تا بر آينده اين منطقه اعمال فشار كند.

پرسش: رژيم‌هاي سني هم همين را آرزو دارند، چنانكه شما از آن نگرانيد.
پاسخ: نگراني آنها بي‌اساس است، اين ما نيستيم كه اكثريت شيعه را در عراق انتخاب كرديم بلكه عراقي‌ها بودند كه حدود ‌٦٠ درصد آنها شيعه هستند، اين اكثريتي است كه بايد مانند هر جاي ديگر با اقليت‌ها همراه باشد.

بنابراين ما پيشنهاد مي‌كنيم كنفرانسي در خصوص ثبات منطقه به ويژه در خصوص تروريسم برگزار شود، ما همگي بايد با تحولاتي كه پس از حمله به عراق و افغانستان و پس از حملات ‌١١ سپتامبر ظهور كرده كه بزرگترين فاجعه در تاريخ معاصر است چرا كه قربانيان آن بي‌گناه بودند، روبرو شويم.

پرسش: تمايل براي ثبات منطقه با حمايت شما از حزب‌الله لبنان مغايرت دارد، آيا زمان آن نيست كه به حزب‌الله گفته شود خلع سلاح شود؟
پاسخ: براي آسانتر كردن كار اسرائيل؟

پرسش: نزديك به ده سال است كه اسرائيل از لبنان عقب نشيني کرده ...
پاسخ: اسرائيل بايد از مزارع شبعا كه سرزمين لبناني‌هاست، خارج شود، هنوز يك مرحله باقي است كه بايد از آن گذر كرد و مادامي كه دولت لبنان همچنان ضعيف باقي بماند حزب‌الله قدرتي بازدارنده است، براي همه ضروري است كه دولت لبنان را تقويت كنند.

 تاريخ : | | نویسنده : nanokids |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.