رئيس‌جمهور , انتخابات ,مواضع هاشمی

 

رئيس‌جمهور در این همایش عنوان كرد: انتخابات متعلق به مردم و پايه حكومت به شمار مي‌رود و بايد طوري به انجام برسد كه راي و نظر مردم آشكارا اعمال شود و چنانچه نظر مديران كشور با نظر مردم در دو سوي مختلف قرار بگيرد، ديگر ادامه راه امكانپذير نخواهد بود.

وی در ادامه اظهاراتش درباره انتخابات، پای استانداران را هم به پیگیری سخنانش باز و تصريح كرد: اگر در جايي مشاهده كرديد كه حقي ضايع مي‌شود بايد قاطعانه و در چارچوب قانون به آن رسيدگي كنيد.

احمدي‌نژاد افزود: بايد برگزاري انتخابات به گونه‌اي باشد تا مردم از عمق جان باور داشته باشند كه راي آنها تاثيرگذار است و آنچه حاكم مي‌شود راي مردم است.

رئيس‌جمهور که گویا بر طرح آنچه "صیانت از آرا" می‌خواند، اصرار داشت، بار دیگر استانداران را ترغیب کرد در این راستا وارد عرصه انتخابات شوند. وی برای بیان مفهوم موردنظرش حتی متوسل به عنوان خبرساز "صیانت از آرای مردم" شد؛ عبارتی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم بسیار به گوش خورد.

عبارت نام آشنای دیروز، کلام امروز شد

احمدی نژاد دراین باره خاطرنشان كرد: "استانداران به عنوان نمايندگان دولت در سراسر كشور، بايد تمام تلاش خود را به منظور صيانت جدي از حق و راي مردم در انتخابات به كار بگيرند و به هيچ كس اجازه تخلف از قانون را ندهند." البته در میان این تاکیدات چندباره بر موضوع صیانت از رای مردم، رئیس جمهور اشاره گذرایی هم به "لزوم مشاركت حداكثري مردم در انتخابات" کرد.

به نظر می رسد سخنان دیروز رئیس جمهور از روی حسن نیت بیان شده اما بی تردید اصرار چندباره برای موضوع صیانت از آرای مردم و تاکید بر ورود استانداران به عرصه انتخابات آن هم در شرایط کنونی که جریان فتنه با شعار تحریم و مبارزه درصدد زیر سوال بردن سلامت انتخابات برآمده،

” در واقع انتظار ناظران سیاسی از دکتر احمدی نژاد این بوده و هست که به جای تاکید ویژه بر موضوع سوال برانگیز "صیانت از آرا"، وی بر لزوم حضور گسترده و پرشور مردم در انتخابات 12 اسفند مانور ویژه دهد. “

اظهاراتی دور از انتظار، نابجا و نسنجیده است.

سخنان مشابه هاشمی

جالب آنکه مشابه همین تاکیدات چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم از سوی آقای هاشمی رفسنجانی بیان شد و با وجود نهی مکرر رهبر معظم انقلاب آنقدر به آن دامن زده شد که دروغ تقلب در درون آن پرورش یافت.

گرچه انتظار می رفت که آقای هاشمی در همراهی با بیانات رهبر انقلاب، ادعاهای ضدانقلاب را بی اساس توصیف و بر صحت انتخابات و اطمینان دهی به مردم تاکید کند اما در عین ناباوری ناظران سیاسی، وی در خطبه های اولین نماز جمعه سال 88 خود گفت: «مردم باید اطمینان داشته باشند که همان رأیی که می‌دهند اثر خود را می‌گذارد.»

او چهار هفته بعد یعنی در 4 اردیبهشت هم بار دیگر همین موضوع را مطرح و عنوان کرد: سلامت انتخابات بايد براي مردم مشخص شود. مردم با خيال راحت بايد بروند پاي صندوقهاي راي.

شاید به همین دلیل بود که روز نهم اردیبهشت، رهبر معظم انقلاب در جمع پرستاران، معلمان و کارگران مخاطب سخنانشان را «برخی دوستان بی‌انصاف» نام گذاشتند و فرمودند: با حضور پرانگیزه مردم همواره انتخاباتی سالم، متقن و خوبی در ایران برگزار شده اما متأسفانه برخی دوستان بی‌انصاف و کسانی که جزو ملت هستند و توقع دارند مردم به آنها توجه کنند با ناسپاسی علیه ملت حرف می‌زنند و با تکرار حرف دروغ دشمن، سلامت انتخابات را  زیر سؤال می‌برند.

این تذکرات صریح رهبر انقلاب هم مورد توجه رئیس مجمع تشخیص واقع نشد و چندی بعد فتنه 88 تا ماه ها آرامش را از کشور گرفت و انتخابات باشکوه 22 خرداد 88 را به جای یک دستاورد بزرگ مردم سالارانه به چالشی امنیتی تبدیل کرد.

این روزها هم جریان فتنه که در ورود به عرصه انتخابات مجلس ناکام مانده درصدد احیای پروژه سال 88 و بی اعتبار ساختن انتخابات مجلس نهم است تا شاید اینگونه در کاهش مشارکت مردم در انتخابات حساس 12 اسفند موفق شود و آن را نتیجه عدم حضور فعالان فتنه در عرصه سیاسی کشور قلمداد کند؛ تلاشی که البته پیش بینی‌ها از شکست زودهنگام آن حکایت دارد زیرا به تاکید رهبر انقلاب حضور مردم در انتخابات مجلس نهم "دشمن شکن" خواهد بود.

در همین راستاست که اظهارات روز گذشته رئیس جمهور نابجا و غیر مدبرانه به نظر می رسد.

در واقع انتظار ناظران سیاسی

” به نظر می رسد سخنان دیروز رئیس جمهور از روی حسن نیت بیان شده اما بی تردید اصرار چندباره برای موضوع صیانت از آرای مردم و تاکید بر ورود استانداران به عرصه انتخابات آن هم در شرایط کنونی که جریان فتنه با شعار تحریم و مبارزه درصدد زیر سوال بردن سلامت انتخابات برآمده، اظهاراتی نابجا و نسنجیده است. “

از دکتر احمدی نژاد این بوده و هست که به جای تاکید ویژه بر موضوع سوال برانگیز "صیانت از آرا"، وی بر لزوم حضور گسترده و پرشور مردم در انتخابات 12 اسفند و برگزاری قانون‌مند انتخابات و اجرای مُر قانون (همچون گذشته) مانور ویژه دهد. یا اینکه به جای برجسته سازی تخلف در انتخابات از هم اکنون و ترغیب استانداران به دخالت صریح، "تبعیت از تصمیمات نهاد قانونی انقلابی شورای نگهبان" را در اولویت سخنانش قرار دهد و همگان بویژه نزدیکان و رسانه های دولت را از تضعیف و تخریب این نهاد خطیر برحذر بدارد.

توصیه به دولتمردان برای پرهیز از دخالت سیاسی در جریان انتخابات و پرهیز از اقدامات مشکوک در این عرصه می تواند از دیگر نکاتی باشد که در لیست توصیه های مهم انتخاباتی رئیس جمهور قرار گیرد و البته برخورد قاطع با فعالیت های انتخاباتی و هزینه های میلیاردی جریان انحرافی در انتخابات و جانبداری برخی دولتی ها از کاندیداهای خاص و تخریب برخی دیگر از نامزدها و نیروهای انقلاب. بی تردید در صورت به وجود آمدن فضای بی اعتمادی در کشور با دامن زدن به مسایل تنش زا، زیان آن بیش از همه متوجه قوه مجریه خواهد بود.

این امیدواری وجود دارد که دکتر احمدی نژاد از این پس از بیان سخنان چالش‌زا درباره انتخابات مجلس پرهیز کند و رسانه های دولت و نزدیک به آن را هم به تلاش برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن انتخابات در جهت اعتلای اصل نظام فراخواند؛ رسانه هایی همچون ایسنا و ایرنا که روز گذشته در اقدامی تامل برانگیز تا ساعت‌ها عبارت "صیانت از آرای مردم" را بر پیشانی سایت خود نشانده بودند.

ذکر این نکته لازم است که کسی مخالف صیانت از آرای مردم نیست اما آنچه که قطعی است نظام مقدس جمهوری اسلامی و ساز و کارهای قانونی حاکم بر آن خود بزرگترین حافظ آرای مردم است، چرا که اگر اینگونه نبود در انتخابات 88 سرنوشتی متفاوت در انتظار دکتر احمدی نژاد بود و جای اکثریت و اقلیت عوض می شد، رییس جمهور محترم بخوبی می دانند که نظام جمهوری اسلامی برای صیانت از آرای 24 میلیونی منتخب مردم در انتخابات 88 چه بهای گزافی پرداخته است بنابراین برای این نظام سخن گفتن از صیانت از آرا زیره به کرمان بردن است.

شاید یادآوری بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در نمازجمعه تاریخی 29 خرداد 88 برای برخی دوستان دولتی-انتخاباتی، لازم باشد آنجا که معظم له فرمودند: "مردم البته اطمينان دارند اما برخي طرفداران نامزدها هم اطمينان داشته باشند كه نظام جمهوري اسلامي اهل خيانت در آراي مردم نيست و ساز و كارهاي قانوني انتخابات در كشور ما اجازه تقلب نمي دهد"..../جهان نیوزتاريخ : | | نویسنده : nanokids |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.